MERHABA SEVGİLİ AİLELER
MERHABA SEVGİLİ AİLELER
Çocuklarınız burada birbirinden eğlenceli oyunlar ile yepyeni maceralara atılırken gelişimleri için vazgeçilmez bir besin kaynağı olan süt ve süt ürünlerinin önemini de kavramış oluyorlar. İşte, çocuğunuzun gelişiminde önemli rolü olan süt hakkında merak ettikleriniz!

SÜTÜN YARARLARI NELERDİR?

Süt içerdiği kalsiyum, protein, laktoz (süt şekeri), yağlar, vitaminler ve mineraller açısından en zengin besindir.
Yaşam boyu sağlıklı olmak için her yaş döneminde ihtiyacımız olan türde ve miktarda süt içilmesi gerekmektedir.
Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmak ve kemik sağlığını korumak adına gerekli bir mineral olan kalsiyumun emilimi en kolay sütten yapılır.
Süt içerek günlük kalsiyum ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamış oluruz.

SÜTÜN İÇİNDE 40’TAN FAZLA BESİN ÖGESİ VAR!

Süt, 40'tan fazla besin öğesini bir arada içeren en sağlıklı, doğal sıvı besindir.
Sütün içeriği % 5 karbonhidrat (süt şekeri laktoz), % 3.3 protein, % 3.5 yağ, % 87.3 su, % 0.35 vitaminler ve % 0.75 minerallerden oluşmaktadır.
Süt, özellikle kalsiyum ve fosfor başta olmak üzere bazı önemli mineraller, protein ve riboflavin gibi bazı B grubu vitaminlerin kaynağıdır.

SÜTÜN ÜRETİM HALKALARI

Öncelikle besicilerin çiftliklerde hayvanları besleyip sağarak elde ettikleri çiğ sütün yüzde 5’lik kısmı buzağılar için ayrılıyor.
Kalan süt 5 dereceye kadar soğutuluyor ve sütü bu derecede muhafaza edebilecek şekilde yalıtımı sağlanmış tanklara yükleniyor.
Süt, dev birer termos görevi gören bu tanklarla süt toplama merkezleri ya da doğrudan fabrikalara getiriliyor.
Fabrikalarda test, homojenize ve pastörize edilen süt, böylelikle sağlık ve lezzet açısından gerekli standartlara kavuşuyor.

SÜT ÜRETİMİ NASIL DENETLENİYOR?

Çiftliklerimizden elde ettiğimiz soğutulmuş çiğ sütü, izolasyonlu tankerlerle fabrikaya getiririz. Tam donanımlı laboratuvarlarımızda analize aldığımız çiğ süt, Pınar -Çiğ Süt Standartları ve yürürlükte bulunan Çiğ Süt Tebliği esaslarına uygun bulunduğu taktirde kabul edilir.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde aldığımız başarılı sonuçlarla, tüm fabrikalarımız işletme onay belgesi almaya hak kazanmıştır.
Tüm işletmelerimizde kalite, gıda güvenliği, çevre, enerji, iş sağlığı ve güvenliği gibi yönetim sistemlerini etkin olarak kullanırız.
İşletmelerimizde yapılan rutin ve habersiz denetimler, resmi analizlerle yetkili otoriteler tarafından sık sık kontrol edilir. Aldığımız olumlu sonuçlar, Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapmakta olduğumuzu gösterir.